reklama

Pochopiteľný pacifizmus a morálna paralýza

V 30-tych rokoch 20. storočia Francúzsko, Británia a ďalšie európske krajiny nečinne pozorovali nástup Hitlera k moci a jeho vytrvalé snahy obchádzať dohodu z Versailles a budovať nemeckú armádu. Nespravili s tým nič.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Snáď žiadnypolitik nebol obľúbenejší než britský ministerský predseda Neville Chamberlain,ktorého zahrnovala chválou aj opozícia, keď sa vrátil z Mníchova a v ruke držallegendárny list papiera a ohlasoval "mier v našom veku" a "mier so cťou."

Netrvalo ani rok,a začala 2. svetová vojna.

Po vojne WinstonChurchill prehlásil, že "nikdy v histórii neexistovala vojna, ktorej sa daloľahšie zabrániť včasným zákrokom." V jednom momente mohol byť Hitler zastavený "bez jediného výstrelu."

Ten moment nastalv roku 1936, keď sa Hitler po dlhom váhaní rozhodol znovu-obsadiť Porýnie. Vtom čase bolo ešte Francúzsko vojensky oveľa silnejšie ako Nemecko a nemeckígeneráli mali tajné príkazy okamžite sa stiahnuť pri prvom náznaku Francúzskejodvety.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hitler prehlásil,že Nemci by sa boli museli stiahnuť "s chvostom medzi nohami", pretože by vôbecneboli schopní sa brániť.

Keď 7. marca 1936nemeckí vojaci vstupovali do oblasti Porýnia, Hitler ohlasoval tento akt azároveň voči Francúzom vysielal zmierlivé gestá. Navrhoval 25-ročný pakt oneútočení s Francúzskom a Belgickom, ktorý by bol garantovaný Britániou aTalianskom. Prejavil nádej o podpis paktu o vzdušných silách s Britániou ahovoril o paktoch o neútočení s východnými susedmi Nemecka po vzoreNemecko-polskej dohody. Hovoril dokonca o opätovnom vstupe do Ligynárodov. Všetko tieto prázdne vyhlásenia boli určené na to, aby znížili podporufrancúzskej verejnosti odvetnej akcii a aby prezentovali Hitlera ako mužamieru. Okrem grandióznych mierových prehlásení Hitler poslal do Porýnia len 3 000z 30 000 vojakov ( ďalšie jednotky boli kamuflované ako SA a Front práce). Všetky tieto opatrenia ( a mnohé ďalšie ) vypovedajú o jednom - Hitler sa obával Francúzskejodvety. Francúzsky protiútok by totiž znamenal vážnu ranu mladémukvázitotalitárnemu režimu a jeho revizionistickým cieľom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obával sa zbytočne. Žiadna odveta totiž neprišla. Francúzi disponovaliprostriedkami, chýbala im však ochota ich použiť. Stále živé spomienkyna 1. svetovú vojnu a dezilúzia, ktorá z tohto konfliktu vyplývala,mali trvalý vplyv na medzivojnovú Európu. V intelektuálnych kruhoch bolv móde pacifizmus, ktorý sa rozšíril aj na univerzity. V roku 1932 Churchill podotkol : "Francúzsko, aj keď po zuby ozbrojené, je skrz-naskrz pacifistické." Bolo morálne paralyzované.

Pre Hitlera boloobsadenie Porýnia fenomenálnym úspechom. Jeho popularita medzi nemcami vyletela do závratných výšin. Jedným činom dokázal odhaliť Stresu ako fikciu, odhodiťLocarno a Versailles.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8. marca siViktor Klemperer poznačil do denníku :

"Hitlerov nový "akt oslobodenia", národ oslavuje - čo znamená vnútorná sloboda, čo kohozaujímajú Židia ?"

23. marca :

"Pre vládu to budeúžasný triumf. (...). Hitler nedávno povedal : "Nie som diktátor. Len somzjednodušil demokraciu."

Martin Chudík

Martin Chudík

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  1x

First the smiles, then the lies. Last comes gunfire.The cake is a lie! Zoznam autorových rubrík:  HistóriaKultúraPolitikaFragmentySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu