Ostrov Skye, perla Vnútorných Hebríd

Autor: Martin Chudík | 9.12.2012 o 14:30 | Karma článku: 11,64 | Prečítané:  1184x

Keď sme sa tak na jar tohto roku s kolegom rozhodovali kam ísť na trek, Škótsko bola jasná voľba. Iste, trekovanie v Himalájach je úžasné a vôbec veľmi pozoruhodná záležitosť, špeciálne v oblasti hygieny, každopádne osobný bankrot sa nedá vyhlasovať každý rok. A Škótsko je blízko, Ryanair vždy poruke a predsa len, aspoň tam hovoria po anglicky. Viacmenej.

Čo sa týka krajiny samotnej, len máločo sa vyrovná ostrovu Skye, všeobecne považovanému za to najlepšie, čo sa v Škótsku dá vidieť. To síce znamená okrem iného aj hordy európskych a iných nájazdníkov, špeciálne staršieho dáta narodenia a francúzsko-nemeckej proveniencie, tí sa ale každopádne zhlukujú pri pár vychytených oblastiach a do menej známych kútov ostrova nezavítajú ani náhodou. Ich škoda.

Našou trasou bola známa Skye Trail, severojužný prechod ostrovom s oficiálnou dĺžkou plusmínus 130 kilometrov. Sem tam sme si k nej každopádne počas našej 2-týždňovej, povedzme, expedície, pridali zopár odbočiek do okolitých hôr.

Škótsko je inak pozoruhodná destinácia z viacerých ohľadov. Počasie je nepredvídateľné a nevyspytateľné, to vie v princípe každý. V nedeľu premávajú autobusy len výnimočne. Takmer žiadne turistické trasy nie sú značené, alebo aby sme to upresnili, v Škótsku je pomerne málo oficiálnych turistických trás; v princípe môžete ísť kedy chcete, kam chcete.

Nuž teda stan, karimatky, spacáky, buzoly, mapy, oddychová literatúra a iná nepotrebná výbava na prežitie v extrémnej divočine škótskych dedín a pastvín a všetko bolo pripravené.

 

Pobrežie počas prvej etapy, vedúcej okolo najsevernejšieho bodu ostrova, Rubha Hunish.

IMG_0031_done.JPG

 

IMG_0035_done.JPG

 

Ďalší deň, najdlhšia etapa vôbec, Quiraing a hrebeň Trotternishu.

IMG_0058_done.JPG

IMG_0059_done.JPG

Ak sa vám tieto fotky zdajú hmlistvo povedomé z nejakého filmu, tak sa príliš nemýlite, natáčal sa tu Stardust.

IMG_0062_done.JPG

IMG_0066_done.JPG

Prechod hrebeňom má nejakých 30 kilometrov, každý vrchol má niekoľko podvrcholov a tak nadávame a spotrebúvame hroznový cukor. S výnimkou turisticky obľúbeného Quiraingu stretávame na celom hrebeni dokopy jedného človeka. Chodníky tu nie sú samozrejme žiadne.

IMG_0073_done.JPG

IMG_0079_done.JPG

Výhľad na fotkách nižšie je už na južné hory Skye: Red a Black Cuillin.

IMG_0085_done.JPG

IMG_0086_done.JPG

Po prechode Trotternishom najväčšie mesto Skye, Potree, počas oddychu výlet na hrad Dunvegan, sídlo rodu MacLeod, potom pochod cez Braes do Sligachanu, kde je vhodný kemp, mračná drobných, štípajúcich mušiek (Scotland's wee beastie) a naokolo samé vrchy. A počasie je opäť odporne krásne.

IMG_0139_done.JPG

IMG_0166_done.JPG

Black Cuillin spolu so starým mostom v Sligachane nemôžu chýbať. Povšimnite si obzvlášť tu pekne prepálenú oblohu.

IMG_0173_done.JPG

A keď už je človek na skok od Black Cuillin, prečo si do nich rovno nespraviť takú menšiu túru? Ako som spomínal, turistické chodníky (samozrejme neznačené) sú tu na dobré slovo. Inak také malé, lokálne Tatry. Nakoniec sme sa dostali až do Bealach a Bhasteir, sedla pod vrcholom Am Basteir, čo v preklade znamená Kat. Veľmi poetické a veľmi škótske.

IMG_0205_done.JPG

IMG_0210_done.JPG

IMG_0214_done.JPG

IMG_0224_done.JPG

IMG_0228_done.JPG

IMG_0252_done.JPG

A potom krásna cesta cez Glen Sligachan do maličkého prístavu Elgol. Stúpanie minimálne, naokolo plesá a neskôr pobrežie a útesy, v zlom počasí zradné a šmykľavé. Kupodivu, počas 2 týždňom pršalo výdatnejšie iba jeden deň. Túto oblasť Škóti nazývajú typicky prehnane Tir Nan Iolaire, Zem orlov. Je ich tu vraj dokopy osem.

IMG_0256_done.JPG

Loch na Creitheach, alebo jedno veľmi, veľmi prívetivé jazero...

IMG_0263_done.JPG

IMG_0279_done.JPG

IMG_0287_done.JPG

Čo vidíte naokolo sú už zase Black Cuillin, tentokrát však od juhu, z pobrežia.

IMG_0289_done.JPG

IMG_0291_done.JPG

Foto nižšie už je pri Elgole, konkrétne miesto našeho nocľahu. Vyzerá to síce poeticky, ale to ešte neviete, že všade naokolo je kraví trus...

V Elgole má inak kaviarničku jeden veľmi sympatický postarší hipík, ktorý nám servíruje domáce čučoriedkové koláče a v záhrade má mierne gýčových gnómov. Výhľad zo záhrady je podobný tomu, čo vidíte naokolo. Dolce vita...

IMG_0298_done.JPG

Ďalší deň mrholi až prší, takže nasleduje depresívny pochod do Torrinu a autobus do blízkeho Broadfordu, civilizácie. Ešte nám zostáva par dní a čakáme na lepšie počasie, takže nasledujúce ráno sa vydávame na pevninu na nakrajší a nie tak úplne historický škótsky hrad, Eilean Donan. Ten sa samozrejme zvnútra fotiť nedá.

IMG_0372_done.JPG

IMG_0396_done.JPG

No a keďže sa počasie postupne zlepšuje, trávime jeden z posledných dní na ostrove výstupom na jeden z najkrajších vrcholov na Skye, Bla Bheinn. Ten sme síce pôvodne ani neplánovali, ale flexibilita nezaškodí.

IMG_0412_done.JPG

IMG_0413_done.JPG

IMG_0416_done.JPG

IMG_0419_done.JPG

IMG_0425_done.JPG

IMG_0431_done.JPG

 

Predposledný deň cestujeme do Fort William na pevnine. Ubytovanie, obed a o druhej poobede za premenlivého počasia vyrážame s ľahkou výbavou na 'hodinku, dve k turistickému centru do Glen Nevis.' Skončilo to samozrejme na vrchole Ben Nevis, najvyššej hory britských ostrovov. Verte právnikom...

IMG_0456_done.JPG

IMG_0466_done.JPG

IMG_0483_done.JPG

IMG_0484_done.JPG

IMG_0487_done.JPG

IMG_0496_done.JPG

IMG_0499_done.JPG

 

Fotky sú premenlivej kvality, neupravované. Ja som fotografický amatér v zlom slova zmysle, môj aparát tiež nie je z najlepších a škótské počasie obľubuje biele oblaky. Profesionáli odpustia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?