Hrebeňom rumunského Fagarašu

Autor: Martin Chudík | 5.2.2015 o 13:25 | Karma článku: 4,97 | Prečítané:  929x

Po Himalájach, Kirgizsku a ostrove Skye sme sa z dôvodov peňažných aj iných tentokrát rozhodli pre aktívnu dovolenku, ktorá by (opäť) nezruinovala náš rozpočet, bola geograficky blízka, ale stále aspoň mierne neobvyklá. Tak padol zrak na prechod hrebeňom rumunského Fagarašu. Pridajte zájazd autobusom, úderný oddiel Čechov a je jasné, že o nebezpečné momenty nebola núdza!

Fagaraš je krásny. Zo severu strmé zrázy, smerom na juh tiahle trávnaté údolia a hrebeň s výškou nad 2000 metrov, ktorý je kombináciou našich Nízkych aj Vysokých Tatier.

A keďže máme takú skvelú kozmickú karmu, ani hovorená čeština a mohutné zásoby alkoholu, ktoré naši bratia spoza rieky Moravy niesli miesto jedla, blesky nepritiahla.

Celé v skratke: 2 dni dopravy tam a späť, 8 dní trekovania, 2 viac či menej pochybné chaty, 1 nákupný komplex ceperského charakteru, stany, variče, jedlo a celá výbava nesená na chrbte. Dokopy plusmínus 6500 metrov stúpania a 6700 metrov klesania.

V prípade, že máte nutkavú potrebu študovať mapy, takto asi vyzerala naša trasa - zľava hore smerom na východ. Našou cestovkou bola Alpina.

 

Fagaraš je, mimochodom, veľmi slušne značený; niekedy až prehnane (6 značiek na pár metroch cesty - true story). A oproti našim Tatrám ma jednu podstatnú výhodu: s výnimkou okolia komplexu Bilea Lac (rumunské Skalnaté pleso) na ňom stretnete podstatne menej iných ľudí.

A teraz koniec nudných kecov.

 

Pár poznámok k fotografiám: 1) som priemerný fotograf; 2) fotky nie sú nijako upravované; 3) vďaka geniálnemu redakčnému systému blogu sa pri uložení fotiek automaticky zníži ich kvalita ("sú optimalizované"), takže sa niektoré z nich môžu oprávnene zdať mierne neostré. Blame Canada.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krásu rumunských Karpát svojho času obdivoval, v nepomerne vyššej kvalite, aj Tony Antoniaci. Viď jeho blogy jazernaté hory, karpatské prérie a blúdivé hory.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nová ochrana osobných údajov umožní, aby na vás internet zabudol

Osobné údaje sú veľkou témou nielen pre firmy, ale aj pre ľudí.

STĹPČEK PETRA SCHUTZA

Európska komisia vrhla granát, ktorý mení situáciu

Zbytočná administratíva bude zrejme údelom mnohých firiem.


Už ste čítali?