Korzika a treking na GR 20

Autor: Martin Chudík | 23.2.2018 o 14:02 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  20467x

Že je Korzika nádherný ostrov, o tom zrejme pochybuje málokto. Ale turisti a dovolenkári, ktorí sa na ňu dostanú cez bežnú cestovku, s ktorou počas týždňového zájazdu pochodia najvychytenejšie miesta, prichádzajú o veľa.  

Prichádzajú totiž o skutočný zážitok - korzické hory a jednu z najťažších trekových trás Európy, GR 'Grande Randonnée' 20. Tá sa tiahne celým ostrovom od severu na juh (alebo, nuž, opačne) a je to jeden z top zážitkov, ktoré môže človek v európskych horách zažiť.

Korzické hory sú krásne. Značná časť vyzerá ako naše najvyššie horstvo, čo je niečo, čo som tak úplne nečakal:

Iné etapy sú zase miernejšie, oblejšie kopce, typickejšie pre nižšie pohoria:

Celkovo majú ale korzické hory - aspoň teda severná polovica, ktorú sme prešli - charakter slovenských Tatier; ak by ste teda Tatry presunuli niekam, kde je teplo, more a sucho. Pretože na hrebeňoch tu nenájdete takmer žiadnu zelenú trávu, akurát ostré kamene, všadeprítomný prach a bodavé kríky.

To nás privádza k odpovedi na otázku, prečo sa GR 20 radí k tým ťažším v Európe.

Časťou odpovede je sucho. Treking v horúcej stredomorskej klíme je sám o sebe vyčerpávajúci a hory a hrebene sú tu vyprahnuté a bez vody. Na túru sme si brali každý deň aspoň 4 litre vody (= 4 kilá nákladu navyše), čo nám niekedy stačilo len tak-tak. Na väčšine trasy zabudnite na studničky, potoky alebo pramene vody - ktorákoľvek z týchto možností je zriedkavým pokladom.

A trasa samotná vám nič neuľahčí - takmer každý deň stúpa cesta na vysoké hrebene, aby potom samozrejme klesala do ďalšieho údolia. Jednotlivé etapy majú bežne 6-10 hodín.

GR 20 sa dá, pravda, spraviť aj pomerne naľahko, totiž bez nesenia stanu a jedla. Každá etapa končí kombináciou kempu a turistickej ubytovne (gîte d'étape), kde sa dá za poplatok najesť a - ak je miesto - ubytovať. Raz za pár dní pretína dokonca trek niečo, čo zaváňa luxusom - napríklad staré lyžiarske stredisko (áno, na Korzike je lyžiarske stredisko), alebo priesmyk s cestou pre autá, kde je dokonca aj obchod a kde pre turistov na GR20 servírujú skvelú večeru.

Ísť takýto trek naľahko je samozrejme zvrhlé, pohodlné a vôbec málo hardcore (prípadne si k tomu môžete pridať aj 'riskantné' - ak vás niekde zastihne noc a zlé počasie a ste bez stanu, môžte si gratulovať). A keďže váha batoha s celým vybavením - stan, jedlo, spacák, karimatka a vôbec všetko ostatné - sa môže šplhať k 25 kilám, o zábavu je postarané. Chodníky samotné sú často strmé, zradné a vôbec náročné na prechod. Kolená si vytrpia svoje. Paličky - nutnosť.

A k tomu všetkému si ešte môže pridať búrky, ktoré dúfajte, že vás na hrebeňoch, z ktorých niet úniku, nezastihnú, pivo, ktoré všade na Korzike stojí okolo 8 eur a, samozrejme, Francúzov, pardon Korzičanov, ktorí sú, ako je zvykom, veľmi prívetiví - ak viete po francúzsky.

Ale dosť bolo strašenia a frflania. Korzika je nádherná. Nech sa páči, fotky z nášho prechodu v lete 2016.

 

 

M.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Smer bude hľadať nového ministra, Imrecze má konkurenta

Súčasného guvernéra NBS má vystriedať Peter Kažimír.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Kažimír uteká z politiky, Smeru chýba ďalší minister

Špekuluje sa nad budúcnosťou ministra.


Už ste čítali?